Aktuális
November 9. Imaest a szentek közösségéért
Kép
November 6. Megemlékezés a Szeráfi Rend elhunytjairól – ferences emléknap
Kép
A halottak napja utáni napok valamelyikén a Ferences Család közösségei külön is megemlékeznek saját elhunytjaikról, kérve számukra az üdvösséget. A mozgó emléknap – „ferences halottak napja” – idén november 6-ra esik.
Mindenszentek ünnepén azokat az elhunytakat ünnepli meg az egyház, akik Krisztus megváltói hatalmából a világ teremtése óta itt a földön éltek, és eljutottak a mennyországba. November másodikán, halottak napján azokról emlékezünk meg, akik már meghaltak, de még nem jutottak el Istenhez, tehát még a tisztulás állapotában vannak. Hozzátartozóink, ismerőseink, felebarátaink emlékének felidézése mellett imádkozunk azon emberek lelki üdvösségéért is, akiket nem ismertünk.
A Szeráfi Rend elhunytjainak emléknapja egy rendi liturgikus mozgó ünnep: a halottak napja utáni első köznapon tartják. Ekkor a teljes Ferences Családra, az elhunyt testvérekre, nővérekre, az ő rokonaikra és jótevőikre, tehát mindenkire emlékezünk, akik valamilyen módon kötődnek a Ferences Családhoz. Azért imádkozunk ilyenkor, hogy akik jövendő feltámadásunk misztériumát megismerték, az örök boldogság örömeibe is eljussanak.
A feltámadásba vetett hitből fakad, hogy rendszeresen megemlékezünk azokról, akik bennünket megelőztek a hitben és a béke álmát alusszák. A ferences rendszabály előírja, hogy a rendtagoknak imádkozniuk kell elhunyt rendtársaikért. A közös imádságok alkalmával naponta többször is elhangzik ez a közbenjárás. Ezen kívül a kisebb testvérek Általános Konstitúciójának 37. cikkelye azt is előírja, hogy a testvérek „a Szeráfi Rend elhunytjainak emléknapján” imádkozzanak az elhunyt testvérekért, szülőkért és jótevőkért is.
Az emléknap nevében a szeráfi melléknév az angyali valóságra utal, és a mennyei vágyakozás tüzében égő mivoltot jelöli, ezért tűnik fel gyakran számos életrajzban és legendában is Szent Ferenc állandó jelzőjeként.
Ahogy november elején megemlékezünk a ferences halottak napjáról, úgy november végén a „ferences mindenszenteket” is megünnepeljük. Számos szerzetesrend saját liturgikus rendje szerint megünnepli – külön engedély alapján – közössége szentjeit és boldogjait. A „ferences mindenszentek” napját minden évben november 29-én üli meg a Ferences Család, és alkalmat ad nemcsak a szentté vagy boldoggá avatott, hanem a többi, akár ismeretlen üdvözült ferences megünneplésére is.
Forrás: www.ferencesek.hu
November 2. Halottak napja
Kép
Halottak napja a földön küzdő Egyház ünnepélyes megemlékezése a tisztítótűzben szenvedő lelkekről.
Végtelenül jóságos, irgalmas Úristen! Könyörülj minden meghalt hívő lelkén, kik még a tisztítóhelyen szenvednek. Engedd, hogy kínjaiktól megszabaduljanak és örök birodalmadba felvétessenek. Annak pótlása végett, amivel ezek igazságodnak még tartoznak, felajánlom neked mindazt, amit szent Fiad e földön tett és szenvedett. Fogadd el, legkegyelmesebb Atyám, azok mulasztásaiért és hanyagságaiért szent Fiad jótetteinek és érdemeinek sokaságát; azon méltatlanságokért pedig, melyekkel téged illettek, Fiadnak kínjait, fájdalmait, sebeit és szenvedéseit, melyeket azokért elviselt; és ama büntetésekért, melyeket még el kell viselniük, a keserű halált, melyet szent Fiad érettük szenvedett. Engedd, hogy Fiadnak azokért is kiontott drága szent Vére tisztulásukra, enyhülésükre és szabadulásukra szolgáljon. Mutasd meg irántuk, mennyei Atyám, végtelen irgalmasságodat, és vedd fel őket magadhoz az örök boldogságba, hogy Téged a mennyben szentjeiddel együtt szüntelenül dicsérjenek és magasztaljanak. Ámen.
Halottak-napi búcsúnyerés feltételei
A meghaltak számára teljes búcsút nyerhet az a hívő, aki mindenszentek nyolcadában temetőt vagy templomot keres fel, a megszentelő kegyelem állapotában van. A látogatáskor egy Miatyánkot és egy Hiszekegyet kell imádkozni.
November 1. MINDENSZENTEK ÜNNEPE
Kép
Mindenszentek ünnepén vasárnapi miserendet tartunk.
Ezen a napon ünnepeljük az összes szentet, vagyis valamennyi megdicsőült lelket, akikről sokaságuk miatt a kalendárium külön, név szerint nem emlékezhet meg. Mindenszentek ünnepe a kötelező egyházi ünnepek közé tartozik, ezért a hívek számára előírás a szentmisén való részvétel.
Imáinkban emlékezzünk meg azokról a szentekről, akik példájukkal megmutatták nekünk, hogy életünkben itt és most van lehetőségünk arra, hogy kövessük Jézust, hogy azon az úton járjunk, amelyet Ő mutatott meg nekünk.
Mindenható örök Isten, ki megadtad nekünk, hogy egy napon ünnepelhessük minden szented dicsőségét, arra kérünk, hogy sokszoros közbenjárásukra bőven áraszd reánk irgalmasságodat”– hangzik fel az ünnepi mise könyörgése mindenszentekkor. E szavakkal a már mennybe jutott, üdvözült hívek közösségének, a diadalmas egyháznak a közbenjárását kéri a földön élő lelkeket egybefogó, küzdő egyház.
OKTÓBER SZŰZANYA ÉS A RÓZSAFÜZÉR HÓNAPJA
Kép
Október 12-én szombaton Élő Rózsafüzér zarándoklat városunkért
Kép
Templomunk felújítási munkálatai
Kép
Örömmel tájékoztatjuk a Kedves Testvéreket, hogy templomunk északi homlokzata állami, polgármesteri támogatással, valamint kevés önerőből megújul.
A vakolat helyreállítása, ablakcserék, rácsok felújítása közel 34 millió Ft-ba kerül. Nekünk 2,8 millió Ft-tal kell kiegészíteni ezt az összeget.
Aki szívesen támogatná ezt a munkálatot, a templomi perselyekbe köszönettel fogadunk adományokat.
Szeptember 29. A Nemzetközi Orgonahét záróhangversenye templomunkban
Kép
Szeptember 29-én vasárnap, 19:00 órakor templomunkban a Zalaegerszegi Nemzetközi Orgonahét záróhangversenye lesz.
Višeslav Jaklin orgonaművész, a varasdi székesegyház orgonistája, valamint Petra Labazan oboaművész előadásában felcsendülnek Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Benedetto Marcello, Max Reger és Boris Papandopulo művei
Mindenkit szeretettel várunk!
Szeptember 25. Templomunk felszentelésének főünnepe
Kép
A LÁTHATÓ TEMPLOM felszenteléséről megemlékezve tulajdonképpen a LÁTHATATLAN TEMPLOMNAK, az Egyháznak titkát ünnepeljük.
A kolostort és a templomot Pehm József zalaegerszegi apát-plébános, a későbbi Mindszenty József építette, Kotsis Iván tervei alapján készült el. Ünnepélyes felszentelésre 1927. szeptember 25-én került sor. A szentelést Mikes János, szombathelyi megyés püspök végezte. Templomunkról készült kisfilm itt megtekinthető.
A templom Isten háza. Isten mindenhatóságával ugyan mindenütt jelen van, de azt akarta, hogy a földi térnek kijelölt pontjain teljesebb, közvetlenebb jelenléttel hívja magához Egyházának tagjait. „Isten, ki láthatatlanul mindent betöltesz, de az emberi nem üdvözítése érdekében láthatóképpen is nyilvánítod hatalmadnak jeleit, dicsőítsd meg ezt a templomot…” — kéri az Egyház könyörgésében. Már az Ószövetségben láthatóan megmutatta az Úr a jelenlétét a frigysátor fölött, majd a jeruzsálemi templomban (olvassuk el a Királyok II. könyvének 8. fejezetét!). Krisztus emberi testében pedig élő templomot állított föl közöttünk (vö. Jn 2,19. Mt 12,6), melyben „az istenség teljessége lakozik”, s megígérte, hogy eljön az idő, amikor a földkerekség minden pontján „lélekben és igazságban fogják imádni az Istent”. A templomszentelés a földi térből kiszakít és körülhatárol egy Istennek fönntartott teret, melyben Istent mint jelenlévőt imádjuk, hozzá könyörgünk, szavát hallgatjuk és kegyelmét befogadjuk. A katolikus templomban ezt az isteni jelenlétet még teljesebbé teszi Krisztus eukarisztikus bennlakozása.
A templom tehát az a ház, ahol Istent megszólíthatjuk. Ilyen templom lelkünk rejteke; ilyen templom a keresztény közösség; s ilyen templom az a tér, ahol a lélek és a megszentelt közösség elsősorban találkozhat Istenével. Isten adja ajkára a szót Salamonnak, aki a templom felszentelésekor így imádkozik: „Halld meg itt, Urunk, Istenünk az éneket és az imádságot, legyenek szemeid nyitva e ház fölött éjjel és nappal, azon ház fölött, melyről te mondottad: Ott lesz az én NEVEM — és hallgasd meg az imádságot, mellyel e helyről imádkozik hozzád a te szolgád.” — „Az én házam imádságnak háza minden népek közt” — mondja az Isten.