2017. június 25. ÉVKÖZI 12. VASÁRNAP + Június: Jézus Szíve hónapja + Isten nagy és felfoghatatlan titok. Itt él közöttünk. Benne élünk, mozgunk és vagyunk. Mégis folyamatosan keres–nünk kell őt. Ő ugyanis azoknak nyilatkoztatja ki magát, akik nyugtalanok addig, míg … Bővebben

2017. június 25.

ÉVKÖZI 12. VASÁRNAP

+ Június: Jézus Szíve hónapja +

Isten nagy és felfoghatatlan titok. Itt él közöttünk. Benne élünk, mozgunk és vagyunk. Mégis folyamatosan keresnünk kell őt. Ő ugyanis azoknak nyilatkoztatja ki magát, akik nyugtalanok addig, míg őt meg nem találják.

KEZDŐÉNEK Zsolt 27, 8–9

Népének erőssége az Úr. Fölkentjének szabadulása és menedéke. Szabadítsd meg, Uram, néped, áldd meg a te örökséged, légy pásztora és te vezesd mindörökké!

OLVASMÁNY Jer 20, 10–13

Isten ügyének képviselete sok áldozatot kíván. Az em-berek ugyanis nem szívesen hallgatják a próféták intelmeit, figyelmeztetéseit. Isten azonban övéi mellett áll: erőt, állhatatosságot és vigasztalást ad nekik. Ez minket is bizalommal tölthet el, amikor mások értetlen-sége és ellenszenve miatt megkörnyékez a kishitűség kísértése.

VÁLASZOS ZSOLTÁR 68. Zsoltár

Válasz: Uram, hallgass meg engem, *

nagy irgalmasságod szerint.

SZENTLECKE Róm 5, 12–15

Az irgalmas Isten szeretetből meghívta az embert az örök boldogságba. Ezt a tervét még a bűn és a nyomában járó halál sem tudta meghiúsítani. Ahol ugyanis el-hatalmasodott a bűn, ott még bőségesebben kiáradt Isten szeretete. Krisztusnak a kereszthalálig való engedel-messége megszerezte számunkra a megváltást és az örök életet.

ALLELUJA Jn 15, 26b és 27a

Az igazság Lelke majd tanúságot tesz rólam”, mondja az Úr, * és ti is tanúságot tesztek rólam.

EVANGÉLIUM Mt 10, 26–33

Az üdvösségtörténet a jó és a rossz állandó küzdelme. Ettől a Krisztus-követők sem mentesek. De az Úr báto-rítja híveit: „Ne féljetek!” Szeretetetével megfékezi a bűn hatalmát, és megjutalmazza azokat, akik hűségben szolgálják őt, és jó meg rossz napjaikban egyaránt tanús-kodnak gondviselő jóságáról.

AZ EUCHARISZTIÁHOZ

Adjuk tovább, amit az Úrtól hallottunk, adjuk tovább, amit az Úrtól kaptunk. Ez az igazi hálaadás. Ezzel csat-lakozunk Jézus hálaadásához!

ELMÉLKEDÉS

Ha egy vak kiáll a fényre, érik ugyan a nap sugarai, de a fény az ő számára nem létezik. Akinek nincs Istene, szí-vében vak. Mit tehet tehát? Tisztítsa meg szívét, hogy meglássa Istent. Szent Ágoston

Szent László király, könyörögj érettünk!

I. SZENT LÁSZLÓ (1077 – 1095)

1048 előtt született lengyel földön.

Apja I. Béla király.

Anyja Richeza (Adelheid) lengyel hercegnő.

Királlyá választották 1077 tavaszán.

Megkoronázták 1077-ben (Géza görög koronájával), majd 1081-ben (a Salamontól visszakapott koronával). Mindkét koronázás ténye azonban vitatott.

Első feleségének a nevét nem ismerjük.

Második felesége Adelheid német hercegnő.

Fia nem született.

Lányai: Piroska (később bizánci császárné) és két ismeretlen nevű leány.

Meghalt 1095. július 29-én a cseh határ közelében. Előbb Somogyvárott temették el, majd Váradon (Nagyvárad) helyezték örök nyugalomra.

Szent László a magyar uralkodói eszmény egyik leg-tökéletesebb kifejezője, a kereszténység következetes védelmezője és terjesztője, aki a legkeményebb csatában is tudott nemeslelkű lenni, s akiről egyszerre mondták, hogy „lovagkirály” és hogy „szent”. Atyjának I. Béla ki-rálynak a vitézségét, míg anyjának a lengyel Richezának a vallásos lelkületét köszönhette, melyek állandó tulaj-donságai maradtak élete végéig. László még hercegként tért haza lengyel száműzetéséből, hogy bátyját, Gézát támogassa I. Salamon király ellen, biztosítva maguknak ezzel a dukátust (hercegi uradalom). László herceg Salamon uralkodása alatt a kerlési csatában tüntette ki magát először jelentősebben, amikor a betörő fekete kunokat sikeresen kiverte az országból és még az egyik menekülő kun vezértől is visszaszerezte az elrabolt magyar leányt. Ez a hőstette még életében nagy dics-fénnyel övezte fel őt.

A pártoskodásban még többször is Géza mellé állt a harcban, amíg csak őt uralomra nem segítette. Bátyja halála után azonban rövidesen mégiscsak ő lett a király 1077-ben. Uralkodása alatt egyaránt törekedett az ország külső és belső gyarapodására, valamint annak egységére is. A királyságába betörő besenyőket, úzokat, kunokat többször is kiűzte, nem egyszer felkínálva nekik a lehe-tőséget, hogy térjenek meg a keresztény hitre és tele-pedjenek le. 1091-ben birtokba vette Horvátországot és az egykori Moesia egyik részét dinasztikus jogon, lévén az özvegy horvát királyné a testvére volt, s László segítségét kérte.

Sűrű háborúzásai okán is a legtöbb csoda a hadakozó királyt kísérte:

üldöző ellenség elől menekülve a szikla meghasadt előtte,

éhező katonái táplálására szarvasbikák jelentek meg

imájára víz fakadt a sziklából,

ellensége elé dobott pénzei kővé változtak, stb.

László a magyar egyházat ahol tudta erősítette, több apátság és püspökség alapítása fűződik a nevéhez, uralkodása idejében tudott csak elterjedni a káptalani és a főesperesi szervezet is. Adományaival buzgón segítette a templomokat. 1083-ban ő avatatta szentté István királyt, fiát Imrét, Gellért püspököt valamint Zoerard-Andrást és Benedek zoborhegyi remetéket. Neve komolyan fel-merült a készülődő I. keresztes hadjárat egyik lehetséges vezéreként, amit csak az 1095. július 29-én bekövet-kezett halála hiúsított meg.

Testét először Somogyváron majd később Váradon helyezték nyugalomra. Itt évszázadokon keresztül tö-retlen volt a kultusza, nemcsak gyógyulni vágyók jöttek ide, de sokan vitás ügyeiket is itt intézték el, a szent sírjánál, illetve itt tettek többen is fogadalmi esküt.

Szent László király halála után többször is megjelent népe között és csodát tett ott, ahol a legnagyobb volt a szükség. Magyar katonáknak pedig tömegei mentek csatába „Szent László, segíts!” felkiáltással egészen a II. világháborúig.

IMÁDSÁG SZENT LÁSZLÓ KIRÁLYHOZ

Ünnepe: június 27.

Üdvöz légy, jóságos király, minden dicséretre méltó Szent László! Dicsőségünk vagy, kegyes és hatalmas pártfogónk, jóságos védelmezőnk! László, az Úrnak hitvallója, tedd erőssé népedet közbenjárásoddal, hogy boldogságodnak kegyelme megenyhítsen minket, akiket a bűnök súlya nyom, és így a te vezérleted alatt az örök jutalmat elnyerhessük. Szent László király, népednek szilárd reménysége, tekints a téged kereső nemzet áhíta-tára és járj közben értünk, mindnyájunk üdvösségére.

SZENT LÁSZLÓ-EMLÉKÉV

A KLASSZIKUS NAGY-MAGYARORSZÁG-TÉRKÉP TELJESSÉGE IS A LOVAGKIRÁLYHOZ KÖTHETŐ

Közeledik a Szent László-emlékév egyik csúcspontja. Június 27-e László-nap, és természetesen rengeteg prog-ram lesz ebben az időszakban. A Szent László-emlékév egyik célja, hogy arra emlékeztessen mindenkit, hogy ugyanúgy, ahogy Szent László korában, ma is feladatuk a közép-európai népeknek a keresztény civilizáció vé-delme.

Szent László mindenkinek az emlékezetében él, de ki is volt valójában? Nem csupán megszilárdította Magyar-országon a királyságot, hanem a keresztény világ tér-képére felhelyezte hazánkat. Szent László 1077-1095 között uralkodott, és nem csak államférfiúi, hanem jog-alkotói és hadvezéri képességeivel is kiemelkedett uralkodóink közül, nem utolsó sorban mély keresztény hitével is – mondta Gaál Gergely a Szent László-év Tanácsadó Testületének elnöke, az M1 Ma este című műsorában.

Ő volt az, aki elérte annak idején a pápánál, hogy 1083-ban egyszerre öt magyar szentet avassanak szentté. István király alapította a keresztény magyar államot, de valóban ez Szent László király idején szilárdult meg és lett igazi keresztény állam. Egy kiemelkedő uralkodója a magyarságnak, illetve Közép-Európa más népei körében is tiszteletnek örvend – fogalmazott az elnök. Minden környező országban fűződik valamilyen emlék Szent László királyhoz, érhető hát egyöntetű tisztelete.

Először Somogyváron temették el Szent Lászlót, később került Nagyváradra. Ő volt az, aki 1091-re kiharcolta magának a horvát trónt, majd ennek a „háborúnak” kö-szönhetően lett meg az a kiegyezés, amelynek követ-keztében 1102-ben Könyves Kálmán létrehozhatta a magyar-horvát perszonális uniót – meséli Gaál Gergely.

A klasszikus Nagy-Magyarország-térkép, amit oly sokan ismerünk, annak teljessége Szent László idejéhez kö-tődik. Ő volt az a király, akinek birodalma elért az Adriai-tenger partjáig és akkoriban Magyarország és Horvátország perszonálunióval működött, és ez így ma-radt 1918-ig. Ez hibátlanul működött – hangsúlyozta az elnök.

940 éve koronázták meg Szent Lászlót és a szentté avatás 825. évfordulóját is ünnepelhetjük idén, így al-kalmas arra ez a két forduló, hogy az egész évet ennek tiszteletére szenteljük – fogalmazott Gaál Gergely. Az emlékév keretében egész éves programsorozat zajlik, amelynek egyik különleges csúcspontja a június 27-i nap, hiszen ez Szent László király születésnapja – nyo-matékosította az elnök.

Mint mondta: Győrben két napos konferenciával és körmenettel készül a püspökség, Nagyváradon a Szent László-napok keretében lesz a Kárpát-medenceszerte meghirdetett tanulmányi versenynek a döntője. Erre a versenyre felső tagozatos általános iskolások jelentkez-hettek. Ennek jelentősége az, hogy a fiatalokhoz is el-jusson az emlékév üzenete, hogy a nagy király életének példája a fiatalokat is megérintse. Ez az elnök szerint sikeres volt. Híradó

SZENT PÉTER ÉS SZENT PÁL APOSTOLOK

Ezek azok a férfiak, akik testben élve vérükkel öntözték Isten Egyházának vetését: kiitták az Úr kelyhét, és Isten barátai lettek.

Június 29én, csütörtökön ünnepeljük a két apostol fő ünnepét. A róluk szóló ének így kapcsolja őket egybe: Két oszlopa igazságnak. Az apostolfejedelem cím küldetésük nagyságát hangsúlyozza. Mindketten felelősek voltak a fiatal Egyház szervezéséért, vezetéséért. Péter a legfőbb tanítói hivatalt képviselte, Pál pedig a pogány népeknek vitte el az evangéliumot. Mindketten egy na-pon haltak vértanúhalált az Úr Jézusért. Vértanúságuk bizonyíték arra, hogy hivatásukat komolyan vették. Nemcsak szóval hirdették Krisztust, hanem vérük hullá-sával is. Mindkettőjüket jellemezte a Krisztus iránti sze-retet, a hivatásukhoz való odaadó hűség és példamutató keresztény élet. Ezek a jellembeli értékek ma is figye-lemre méltók és iránymutatók a szolgáló Egyház számá-ra.

ITT A NYÁR!

Felhívjuk híveink figyelmét, hogy a vasárnapi szentmisékben nincs vakáció vagy szünet. Mindenkinek kötelező az Úr napjának megszentelése. Utazásaink során is legyen időnk a szentmisére.

fr. Kiss Barnabás ofm, Detroit